Kaip lieknėti ir neprarasti geros savijautos?
Žiemos metu sulėtėja ne tik gyvenimo tempas, bet ir medžiagų apykaita, todėl atėjus pavasariui gali kilti noras padailinti esamas kūno linijas ir su lengvumu žengti į naują sezoną. Geriausi rezultatai gali būti pasiekiami taikant priemonių visumą, todėl pateikiame ne tik mitybos rekomendacijas, bet ir kitas sritis apimančius patarimus.
Visavertė mityba
Gana dažna lieknėjimo priemonė – eliminacinės, ribojančios dietos. Suvaržymai daugeliui kelia įtampą ir stresą, o tai yra vieni iš veiksnių, kodėl nepavyksta padailinti kūno formų ir juos aptarsime vėliau. Siūlome rinktis sąmoningą valgymą, kai žinome, kokią fiziologinę ar emocinę naudą mums ir mūsų kūnui turi valgomas produktas.
Agneta Kleizienė, sveikatingumo mentorė, rekomenduoja per dieną suvalgyti 30 skirtingų augalų: vaisių, daržovių, prieskonių, arbatų. Psichologai pataria pokyčius įgyvendinti palaipsniui, antraip pristigsime motyvacijos išsiugdyti naujus įpročius. Pradėti koreguoti mitybą galima mažais žingsneliais, pavyzdžiui, įtraukiant kasdien po naują vaisių, daržovę ar prieskonį ir taip pamažu ugdytis įprotį valgyti įvairų ir spalvotą maistą. Kol mityba ne tokia įvairi, galima pasitelkti į pagalbą maisto papildus.
Terranova Chromo kompleksas |
Biocare Psyllium Intensive |
Biogena L-Glutationas |
Kai mityba visavertė, organizmas aprūpinamas skaidulomis, geraisiais riebalais, vitaminais ir mikroelementais, antioksidantais, o to rezultatas – sklandesnis virškinimas, tuštinimasis, kepenų ir inkstų veikla. Vadinasi, padedame organizmui pačiam geriau šalinti toksinus ir kitas mums nereikalingas medžiagas.
Dar viena priežastis rinktis daugiau augalinės kilmės maisto – stabilesnis gliukozės kiekis kraujyje. Dažni gliukozės kiekio šuoliai susiję su greito, perdirbto maisto poreikiu. Ar pažįstamas jausmas, kai „kažko saldaus“ reikia čia ir dabar? Atrodo tai būtina kaip oras. Potraukis saldumynams gali būti siejamas su chromo trūkumu organizme. Chromas gali padėti sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje, pagreitinti medžiagų apykaitą.
Skaidulos padeda greičiau pajusti sotumo jausmą ir yra vadinamos „žarnyno šluota“. Jos būna dviejų tipų – tirpiosios ir netirpiosios. Tirpiąsias skaidulas gauname valgydami vaisius ir daržoves, ankštinius. Jos gali sumažinti gliukozės kiekį kraujyje, suteikia sotumo jausmą ir gerina virškinimo procesą. Tuo tarpu netirpiosios skaidulos, kurių gausu viso grūdo produktuose, riešutose ir sėklose, padeda gerinti žarnyno peristaltiką, nesuvirškintas maistas neužsilaiko žarnyne ir yra greičiau pašalinamas.
Kartais gali užtekti papildomai pavartoti gerųjų bakterijų ir skaidulų mišinį, taip pagerinti žarnyno mikrobiotą ir pastebėti, kad nepasitenkinimą keliantis išsipūtęs pilvas tampa vis plokštesnis.
Judėjimas
Aktyvinti medžiagų apykaitą padeda judėjimas ir sportas. Kiekvieną dieną bent 30 minučių skyrus intensyvesniam judėjimui: greitam ėjimui, mankštai, plaukimui ar sportui salėje galima pastebėti pokyčius ne tik savijautoje, bet ir išvaizdoje. Fizinio aktyvumo metu kartu su prakaitu organizmas šalina ir toksinus.
Kūno masažai
Pagalbinė priemonė kūno linijoms dailinti – kūno masažai. Neretai aktyvioje dienotvarkėje gali būti sudėtinga rasti valandą ar daugiau masažui, todėl siūlome susikurti namų SPA ir reguliariai atlikti sausą masažą su šepečiu arba kūno savimasažą su Gua Sha masažiniu akmeniu. Sausas masažas – Ajurvedos masažo technika, skirta pašalinti negyvas odos ląsteles, stimuliuoti kraujotaką ir limfotaką ir taip padėti spartinti toksinų šalinimą ir gerinti odos išvaizdą. Tokiam masažui užtenka skirti 3-5 minutes per dieną, geriausiai ryte. Savimasažas su Gua Sha ir mėgstamu kūnu aliejumi gali būti labai raminanti ir atpalaiduojanti vakaro rutinos dalis.
Hormonų pokyčiai
Visose gyvenimo srityse patiriame didesnį ar mažesnį stresą. Trumpalaikis stresas mums yra naudingas, nes padeda įveikti iškilusius sunkumus ir tuomet kūnas pereina į atsipalaidavimo būseną. Kai stresas užsitęsia ar yra slopinamas, ne tik gali kilti nerimas, bet ir augti svoris. Streso metu organizmas nuolat išskiria streso hormonus, kurių vienas yra kortizolis. Staigus kortizolio šuolis didina ir gliukozės kiekį kraujyje, nes kūnui reikia energijos įveikti streso priežastį. Mokslininkai nustatė, kad kortizolis skatina riebalų kaupimąsi pilvo srityje, nes kūnas gauna signalą kaupti atsargas išlikimui.
Prieš ir per menopauzę atsiranda estrogenų svyravimas, kuris gali nulemti svorio augimą ir nuotaikų kaitą.
Svorio augimą gali lemti ir miego trūkumas. Esant ilgalaikiam miego trūkumui, organizme mažėja sotumo hormono leptino ir didėja apetitą žadinančio hormono grelino kiekis. Galime pastebėti didesnį nei įprastai alkio jausmą. Specialistai pataria miegoti bent 7-8 valandas. Teigiama, kad organizmui palanku užmigti 22-23 val. Agneta Kleizienė akcentuoja, kad ne mažiau svarbi ir mūsų ryto rutina, nes ji gali turėti įtakos mūsų miego laikui vakare. Rytą rekomenduojama pradėti nuo natūralios šviesos terapijos: bent 10 minučių pažiūrėti pro langą, išeiti į balkoną ar į terasą. Tai padės organizmui ne tik pabusti, bet ir sustyguoti savo veiklą taip, kad maždaug po 12 valandų prasidėtų natūralus organizmo pasiruošimas miegui.
Hormonus sureguliuoti gali padėti visavertė mityba, atpalaiduojančių veiklų įtraukimas į rutiną, aktyvus judėjimas ar sportas ir miego rutinos laikymasis.
Taisyklių rinkinio ar vienos formulės, kaip numesti svorio, deja, nėra, nes kiekvienas organizmas yra skirtingas ir riebalų kaupimosi priežastys gali būti įvairios. Skatiname bandyti ir taip atrasti savo kūnui tinkamus lieknėjimo būdus, tik norime pabrėžti, kad svarbiausia gera savijauta, o tai kas alina mus fiziologiškai ir psichologiškai gali atnešti tik trumpalaikius rezultatus ir galiausiai išbalansuoti organizmą.
Biogena DigestioCym® 200 Vegan |
Biogena AC7 Komplex |
Biogena CleanoCOL® |