Vaisingumas
Vaisingumas – žmogaus gebėjimas susilaukti vaikų, o laikotarpis, kai moteris ir vyras yra vaisingi, vadinamas reprodukciniu amžiumi.
Įprastai laikoma, kad reprodukcinis amžius yra maždaug nuo 15 iki 55 metų. Reprodukcinio amžiaus pradžia – lytinė branda, o pabaiga, kai moterims prasideda menopauzė, o vyrams sumažėja testosterono ir suprastėja spermos kokybė. Jeigu reprodukciniame amžiuje, esant reguliariems lytiniams santykiams ir nenaudojant jokių kontracepcijos priemonių, nepavyksta pastoti per 12 mėnesių, įtariamas nevaisingumas.
Produktai
Dažniausiai užduodami klausimai
Kas sukelia vaisingumo problemas moterims?
Tiek moterims, tiek vyrams būtina kreiptis į gydytojus, jei ilgai nepavyksta pastoti. Tik gydytojai gali nustatyti tikrąsias nevaisingumo priežastis. Kartais nevaisingumui įtaką daro ir gyvenimo būdas: nepilnavertė mityba, vitaminų trūkumas, rūkymas, alkoholis ar stresas. Tačiau nevaisingumo priežastys gali būti daug rimtesnės ir reikalaujančios specialaus gydymo.
Moterų nevaisingumo priežastys:
- Ovuliacijos sutrikimai. Jeigu moterį kamuoja sutrikęs menstruacijų ciklas, pastoti gali būti ypač sunku. Todėl būtina kuo greičiau išsiaiškinti nereguliarių mėnesinių priežastis ir sureguliuoti ciklą. Dažniausiai problemos kyla dėl policistinių kiaušidžių sindromo, skydliaukės sutrikimų, prastos mitybos ar didelio streso.
- Pirminis kiaušidžių nepakankamumas. Tai būklė, kuri pasireiškia jaunesnei nei 40 metų moteriai ir yra labai panaši į menopauzę. Moterims sumažėja lytinio hormono estrogeno, vystosi pirminis kiaušidžių išsekimas.
- Vyresnis amžius. Moters vaisingumas pradeda mažėti maždaug nuo 35 metų. Tuomet ima prastėti kiaušinėlių kokybė, mažėja jų skaičius, todėl pastoti darosi vis sunkiau.
- Operacijos. Kiaušidžių, gimdos kaklelio ar dubens organų operacijos didina nevaisingumo riziką.
- Genetinės priežastys. Įgimtos chromosomų mutacijos ar paveldimos ligos gali daryti įtaką moters vaisingumui.
- Ginekologinės ligos. Endometriozė (gimdos gleivinės išvešėjimas už gimdos ribų) – tai tik viena iš ligų, apsunkinančių pastojimą.
- Onkologinės ligos. Ypač didelę žalą vaisingumui daro onkologiniai susirgimai ir pats ligos gydymas. Dažnai po onkologinių susirgimų pastoti beveik neįmanoma.
- Ir kt.
Kokios yra vyrų nevaisingumo priežastys?
Vyrų nevaisingumo priežastys:
- Pirminis spermatogeninis nepakankamumas. Kai vyrų spermatozoidai yra neįprastos formos ir per mažo judrumo, yra ypač sunku apvaisinti kiaušialąstę.
- Ejakuliacijos sutrikimai. Dėl neurologinių ar fiziologinių pokyčių vyro sperma neišsilieja į išorę. Ji grįžta atgal ir subėga į šlapimo pūslę.
- Onkologiniai susirgimai. Vyro vaisingumą mažina sėklidžių vėžys ir kitos onkologinės ligos. Taip pat vaisingumui kenkia ir onkologinių ligų gydymas: chemoterapija ar išorinė spindulinė terapija.
- Genetiniai sutrikimai. Jeigu vyro sėklidės nėra normaliai išsivysčiusios, didelė tikimybė, kad išskiriamos spermos kokybė bus prasta.
- Ligos. Vyrų vaisingumui įtakos gali turėti kiaulytė, jei ja persergama jau po lytinės brandos. Taip pat reikšmingas diabetas, skydliaukės sutrikimai ar kitos ligos, kai pakyla aukšta temperatūra.
- Vaistai. Yra tam tikrų vaistų, kurie gali sumažinti vyrų vaisingumą. Taip pat nevaisingu vyrą gali padaryti anabolinių steroidų vartojimas.
- Ir kt.
Kaip pagerinti vaisingumą natūraliomis priemonėmis?
Norint pagerinti vaisingumą, pirmiausia reikia daugiau dėmesio skirti savo mitybai. Labai svarbu sumažinti rafinuotų angliavandenių kiekį maiste. Balti miltai, kepiniai ir panašūs produktai turi aukštą glikeminį indeksą, todėl labai greitai pakyla cukraus kiekis kraujyje, o tai sukelia hormonų disbalansą. Be to, subalansuota mityba padės palaikyti pastovų kūno svorį, dideli svorio svyravimai kenkia hormonams. Patariama daugiau valgyti maisto produktų, kuriuose gausu vitaminų ir mikroelementų, antioksidantų, galinčių apsaugoti žmogaus organizmą nuo oksidacinio streso.
Nevaisingumo riziką didina ir tabako bei alkoholio vartojimas, vaistai. Būtina išmokti atsipalaiduoti ir suvaldyti stresą. Planuojant nėštumą, reikėtų laikytis toliau nuo įvairių teršalų ir toksinų. Vaisingumui gali pakenkti švinas, kadmis, gyvsidabris.
Kokių vitaminų trūksta, kai kyla vaisingumo problemos?
Daugelį naudingų medžiagų galima gauti su maistu, bet, esant vaisingumo problemoms, patariama tam tikrus vitaminus, mikroelementus ir kitas medžiagas vartoti papildomai. Žinoma, maisto papildai neišgydys nevaisingumo, bet tikrai pagerins reprodukcinės sistemos veiklą. Moterims maisto papildai padeda sutvarkyti nereguliarų menstruacijų ciklą, vyrams užtikrinti spermos kokybę. Be to, vitaminai ir kitos naudingosios medžiagos palaiko hormonų balansą, gerina nuotaiką, mažina nuovargį ir didina lytinį potraukį.
- B grupės vitaminai. Folio rūgštis (B9) – vienas iš svarbiausių vitaminų, planuojant nėštumą. Taip pat labai reikšmingi yra vitaminai B6 ir B12. Vitamino B12 trūkumas vyrams gali sukelti priešlaikinę ejakuliaciją, turėti įtakos spermos kokybei. Moterims B12 skatina reguliarią ovuliaciją, o vitaminas B6 reguliuoja hormonų aktyvumą.
- Cinkas. Pakankamas cinko kiekis vyro organizme gerina spermos judrumą ir formą, apsaugo ją nuo laisvųjų radikalų pažaidos, net gali sumažinti rūkymo daromą žalą. Moterims cinkas padeda sureguliuoti menstruacijų ciklą, skatina ovuliaciją ir didina pastojimo galimybę.
- Vitaminas E. Šis galingas antioksidantas gerina bendrą moters ir vyro sveikatą, didina vaisingumą. Moterims jis būtinas ne tik siekiant pastoti, bet ir nėštumo metu. Vyrams vitaminas E būtinas spermos gamybai ir jos kokybei.
- Geležis. Esant geležies trūkumui, vystosi anemija, kuri daro didžiulę įtaką vaisingumui. Be to, geležies trūkumas gali sukelti ovuliacijos sutrikimus bei blogina kiaušinėlių būklę.
- Selenas. Antioksidacinėmis savybėmis pasižymintis selenas atlieka svarbų vaidmenį moters ir vyro reprodukcinei sistemai. Jis geba pagerinti vyro spermos gyvybingumą, didina pastojimo galimybę ir mažina persileidimo riziką.
- Kofermentas Q10. Antioksidantą kofermentą Q10 gamina žmogaus organizmas, bet su metais jo mažėja, todėl moterų kiaušinėliai ir vyrų sperma vis mažiau apsaugojami nuo oksidacinės pažaidos. Norint to išvengti, patariama vartoti kofermento Q10 maisto papildus.
- Omega 3. Jeigu moters mityboje mažai produktų, kuriuose yra omega 3 riebalų rūgščių, būtinai rekomenduojami omega 3 maisto papildai. Ypač jie naudingi, jei moteriai daugiau nei 35 metai ar yra planuojamas pagalbinis apvaisinimas. Vyrams omega 3 gerina spermos morfologiją.
- Probiotikai. Probiotikai padeda palaikyti sveiką žarnyną, o tai gerina viso žmogaus kūno ir, žinoma, reprodukcinės sistemos sveikatą. Subalansuota žarnyno mikroflora vyrui didina testosterono kiekį ir gerina spermą. Moterys, vartojančios probiotikus, daug mažiau serga, pavyzdžiui, kandidoze, kuri gali tapti pavojinga nėštumui.
- L-argininas. Ši aminorūgštis pagerina kraujo tekėjimą į vidinius ir išorinius lytinius organus, todėl moterims padidina endometriumą (gimdos gleivinės) storį ir kiaušinėlių kokybę, o vyrams užtikrina geresnę erekciją.
Taip pat rekomenduojama išbandyti maisto papildus, kuriuose būtų ašvagandos ar myo-inositolio. Patariama išsitirti, ar nėra vitamino D trūkumo. Imuninės sveikatos gerinimui galima vartoti vitaminą C, kvercetiną, ciberžolę ar kitus bendrą žmogaus sveikatą gerinančius maisto papildus.
Kaip išsirinkti maisto papildus, galinčius padėti pagerinti vaisingumą?
Molecule.lt atrinkome patikimų ir pasaulyje pripažintų gamintojų maisto papildus, padedančius pagerinti vyrų ir moterų vaisingumą. Nesate tikri, kaip išsirinkti tinkamiausią produktą būtent Jums? Susisiekite ir mes Jums mielai padėsime: info@molecule.lt.
Konsultacija
Metas nusirengti nuovargį ir pasipuošti gera savijauta!