Pavasarinis nuovargis – kas tai?
Paukščiai pradeda čiulbėti garsiau, ore juntamas naujos pradžios kvapas – pagaliau vėl pavasaris! Nors kai kurie iš mūsų šiuo metų laiku jaučiasi visiškai atjaunėję, kitus gali kamuoti „pavasarinis nuovargis“, galintis netikėtai užvaldyti, kai dienos šviesėja. Kas sukelia išsekimą ir ko reikia mūsų ląstelėms, kad naują sezoną pradėtume energingiau?
Šviesos poveikis
Juntama pavasario pradžia tarsi savaime suteikia energijos ir trokštame daugiau veiklos. Mokslininkai šiuos pakitimus priskiria kankorėžinei liaukai, kuri yra smegenyse ir atsakinga už miego hormono melatonino gamybą ir išskyrimą. Kuo ilgiau trunka naktis ar tamsos fazė, tuo daugiau išsiskiria melatonino – tuo labiau jaučiamės silpni ir pavargę. Tačiau ilgėjant dienoms, melatonino koncentracija kraujyje pradeda mažėti. Jaučiamės pastebimai energingesni.
Fiziologinis pabudimas
Kai pirmieji šilti pavasario spinduliai paglosto mūsų odą, išsiskiriantys „laimės hormonai“ pažadina kūną. Vienas iš šių hormonų yra serotoninas. Serotoninas didina mūsų potraukį, gerina savijautą, išsklaido neigiamas nuotaikas ir baimes. Jis taip pat vaidina svarbų vaidmenį reguliuojant cukraus apykaitą, sotumo jausmą ir mūsų cirkadinį ritmą. 5HTP yra aminorūgštis triptofanas, iš kurios sintetinamas seratoninas. Natūralus papildas iš grifonijos ekstrakto, turinčio 5HTP, gali padėti padidinti seratonino lygį.
Saulė – geros nuotaikos ir vitamino D šaltinis
Daugybė mokslinių tyrimų yra patvirtinę ryšį tarp niūrios nuotaikos ir šviesos trūkumo. Jaučiame, kaip buvimas pavasario saulėje teigiamai veikia mūsų nuotaiką. Saulė ne tik pakelia nuotaiką, bet ir pildo vitamino D atsargas, kurios buvo išeikvotos per ilgus žiemos mėnesius, kai saulės šviesos buvo gerokai mažiau. Pakanka 15–20 min. pabūti vidutinio intensyvumo saulėje atidengus rankas, veidą ir, jei įmanoma, kojas. Mūsų kūnas naudoja saulės UVB spinduliuotę, kuri intensyviausia yra vidurdienį, kad pagamintų vitaminą D iš modifikuoto cholesterolio junginio odoje. Pakankamas vitamino D kiekis palaiko mūsų imuninę sistemą pereinamuoju metų laiku.
Judėjimas didina energiją
Kartais galime jausti nuovargį, kai organizme trūksta deguonies. Pasivaikščiojimas spartesniu žingsniu, šokiai, lipimas laiptais, bėgiojimas – aktyvesnė fizinė veikla stimuliuoja širdies ir plaučių darbą. Intensyvesnis kvėpavimas padeda aprūpinti organizmą didesniu deguonies kiekiu ir jaučiamės energingesni. Taip pat naudingi ir kvėpavimo pratimai.
Pavasario nuovargio priežastys
Nepaisant visų teigiamų ateinančio pavasario ženklų, kai kurie iš mūsų nejaučia energijos antplūdžio, bet priešingai, jaučiasi nuolat pavargę, jautrūs oro permainoms ir visą sezoną kenčia nuo žemo kraujospūdžio. Nors tikslios „pavasarinio nuovargio“ priežastys vis dar neaiškios, ekspertai sutaria dėl vieno esminio veiksnio: mūsų organizmas sunkiai prisitaiko prie pokyčių. Ilgesnės dienos gali sutrikdyti mūsų melatonino ir serotonino pusiausvyrą, o kylant temperatūrai gali išsiplėsti kraujagyslės ir sumažėti kraujospūdis.
Jei pavasarį jaučiatės pavargę, galite padėti sau naudodami maisto papildus, turinčius tam tikrų mikroelementų ir vitaminų. Kofermentas Q10 yra reikalingas energijos pernešimui tarp ląstelių ir užtikrina tinkamą energijos apykaitą. Su amžiumi jo gamyba organizme mažėja, todėl patariama papildomai vartoti maisto papildus su Q10.
B grupės vitaminai reikalingi energijai gaminti, medžiagų apykaitai ir smegenų veiklai palaikyti.
Magnis vaidina pagrindinį vaidmenį gaminant energiją ir padeda sumažinti nuovargį bei išsekimą. Taip pat svarbus tinkamas kalio kiekis. Tai padeda mūsų organizmui palaikyti normalų kraujospūdį keičiantis metų laikams.
Kininis kordycepsas jau ne vieną tūkstantį metų plačiai naudojamas tradicinėje Tibeto ir Kinijos medicinoje. Šis medicininis grybas pasižymi energijos suteikiančiomis savybėmis, stimuliuoja imuninę sistemą patiriant stresą.
Biogena Coenzyme Q10 Active Gold |
Hifas da Terra Mico-Cord |
Biogena Griffonia Mood Serolution |
Ląstelių apsauga
Kai išsenkame arba per daug laiko praleidžiame pavasario saulėje, mūsų ląstelėse kaupiasi laisvieji radikalai. Tai sukelia oksidacinį stresą. Mikroelementai cinkas ir selenas neutralizuoja laisvuosius radikalus ir taip padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso. Padidėjęs metabolinis aktyvumas (pvz., dėl išsekimo) taip pat padidina rūgšties kiekį. Kita vertus, cinkas padeda mūsų organizmui palaikyti rūgščių ir šarmų pusiausvyrą.
Nereikia daug, kad galėtume iki soties pasidžiaugti pavasariu. Kokybiškas laikas su mėgstamais žmonėmis, širdžiai miela saulė ir tinkamos gyvybiškai svarbios medžiagos yra gera pradžia. Jei nuovargis užsitęsia ar atsiranda kitų simptomų, rekomenduojame kreiptis į gydytoją ir atlikti kraujo tyrimus.
Biocare Adreno Complex |
Biocare Antioxidant Complex |
Biogena 3-Salt Zinc 9 mg |