Geležis
Lėtinis nuovargis, išbalęs veidas, silpni nagai – visa tai yra geležies trūkumo požymiai.
Kadangi šis mineralas yra svarbi kraujo sudėtinė dalis, jo stoka ypač pavojinga sveikatai. Deja, bet geležies trūkumas ne visuomet pastebimas iš karto, jo simptomai gali būti būdingi įvairiems sveikatos sutrikimams. Dėl šios priežasties svarbu nuolat stebėti savo sveikatos rodiklius ir, prireikus, žinoti, kaip atstatyti geležies kiekį kraujyje.
Produktai
Dažniausiai užduodami klausimai
Kas yra geležis?
Geležis yra mineralas, būtinas organizmo augimui ir vystymuisi. Jis dalyvauja gaminant raudonuosius kraujo kūnelius – eritrocitus. Juose esantis hemoglobinas kūno ląsteles aprūpina deguonimi, tai būtina funkcija tinkamam organizmo funkcionavimui. Be geležies sutriktų daugybė organizmo procesų, nieko nuostabaus, kad jos trūkumas paveikia tiek fizinę, tiek psichologinę žmogaus būklę. Geležies stoka netgi gali sukelti vadinamąjį „proto rūką”! Geroji žinia yra ta, kad subalansuota mityba žmogų gali aprūpinti reikiamu geležies kiekiu.
Maistinė geležis skirstoma į dvi grupes: gyvulinės kilmės (trivalentė arba hemo geležis) ir augalinės kilmės (dvivalentė – nehemo geležis). Gyvulinės kilmės geležis, randama mėsoje, yra kelis kartus lengviau įsisavinama, nei augalinės. Tai nereiškia, kad augalinė mityba negali patenkinti organizmo geležies poreikio, tačiau vegetarams ir veganams vertėtų skirti daugiau dėmesio savo dietai ir užtikrinti, kad būtų suvartojamas pakankamas geležies kiekis. Kai su maistu negauname užtektinai geležies, į pagalbą ateina geležies papildai.
Kokią problemą sprendžia geležis?
Geležis reikalinga ląstelių sveikatai, raumenų veiklai, neurologiniams procesams. Kaip jau minėta, svarbiausia jos funkcija yra palaikyti normalų raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino susidarymą. Kai organizme trūksta geležies, tai pasireiškia ne tik silpnumu ir nuovargiu, bet ir išvaizdos pokyčiais. Oda praranda gyvybingumą, ima slinkti plaukai, susilpnėja nagai. Šie ženklai yra indikacija, kad laikas susirūpinti savo sveikata ir atlikti kraujo tyrimus – geležies stoka gali lemti mažakraujystės pradžią.
Geležis atlieka šias funkcijas:
- Padeda palaikyti normalią pažinimo funkciją.
- Padeda palaikyti normalią energijos apykaitą.
- Padeda palaikyti normalią energijos apykaitą.
- Padeda palaikyti normalų raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino susidarymą.
- Padeda palaikyti normalų deguonies pernešimą organizme.
- Padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą.
- Padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį.
- Atlieka tam tikrą funkciją ląstelių dalijimosi procese.
Iš kur gauti geležies?
Kaip ir kitus mineralus, geležį žmogus gauna su maistu. Kadangi geležies yra pačiuose įvairiausiuose maisto produktuose, optimali mityba turėtų užtikrinti, kad jos gauname pakankamai. Geriausiai geležį pasisaviname iš gyvulinės kilmės produktų: mėsos (jautienos, veršienos, kiaulienos, vištienos, kalakutienos, gyvūnų kepenų), kiaušinių, jūros gėrybių (krevečių, moliuskų, austrių, tuno, sardinių, skumbrės), žuvies. Augalinės kilmės produktai taip pat turi geležies, bet žmogui ją žymiai sunkiau įsisavinti. Vis dėlto, tai jokiu būdu nereiškia, kad jų nereikia įtraukti į savo dietą! Pagrindiniai nehemo geležies šaltiniai yra daržovės (špinatai, saldžiosios bulvės, brokoliai, kale kopūstai), vaisiai (braškės, arbūzai, razinos, datulės, figos, slyvos ir t.t.), grūdinės kultūros (avižos, rugiai, grikiai), ankštiniai augalai (pupelės, žirniai, lęšiai, avinžirniai), tofu bei sėklos (moliūgų, sezamų, kanapių).
SVARBU! Kalcis, taninai, fitatai stabdo geležies įsisavinimą. Jei norima sumažinti fitatų kiekį maiste, reikėtų prieš valgant grūdus, sėklas ar ankštinius augalus, juos pamirkyti. Tokius daug kalcio turinčius produktus kaip pienas, jogurtas ar varškė rekomenduojama vartoti atskirai nuo geležimi turtingo maisto. Galiausiai, daug taninų turintys produktai, tokie kaip žalia ir juoda arbata, kava, kakava, taip pat raudonas vynas, neturėtų būti vartojami valgio metu, nes taip pat gali sumažinti geležies įsisavinimą.
Kam gali trūkti geležies?
Geležies trūkumas gali būti pavojingas žmogaus sveikatai, todėl, atsiradus tokiai rizikai, būtina į mitybą įtraukti maisto produktų su geležimi arba ją papildyti geležies preparatais. Specialistai išskiria kelias žmonių grupes, kurių atstovams reikėtų atidžiau sekti savo geležies rodiklius:
- Moterys. Geležies netenkama kraujuojant, tad natūralu, kad moterims tai gresia labiau. Stipus kraujavimas menstruacijų metu, taip pat didelis kraujo netekimas gimdymo metu gali sukelti geležies trūkumą. Daugiau geležies gali prireikti nėštumo metu.
- Vaikai ir paaugliai. Kadangi yra svarbi naujų audinių formavimuisi, geležis vaikams būtina. Jos gali pritrūkti intensyvaus augimo laikotarpiu.
- Vegetarai ir veganai. Kadangi organizmas iš mėsos geležį pasisavina žymiai geriau, nei iš augalinių šaltinių, jos nevartojantys žmonės susiduria su geležies trūkumo rizika.
- Sergantys žarnyno ligomis. Jei žarnynas nėra sveikas, organizmui žymiai sunkiau absorbuoti vitaminus ir mineralus iš maisto, taip pat ir geležį. Celiakija, Krono liga, opiniu kolitu sergantys žmonės turėtų ypač atidžiai stebėti savo geležies rodiklius kraujyje.
Kaip atstatyti geležies trūkumą organizme?
Jei jums pasireiškė geležies trūkumo simptomai, o kraujo tyrimai patvirtino šią diagnozę, būtina atstatyti geležies lygį organizme. Tai galima padaryti į mitybą įtraukiant daug geležies turinčius produktus (jautieną, kalakutieną, kepenis, tofu, moliūgo sėklas, ankštines daržoves) bei ją papildant efektyviausiais geležies preparatais. Geležies stoka gali sukelti nuovargį, dusulį, nulemti stiprų širdies plakimą, blyškią odą, o geležies papildai gali padėti greičiau atstatyti šio svarbaus mineralo trūkumą. Kuo didesnis geležies trūkumas organizme, tuo ji lengviau pasisavinama iš maisto ar maisto papildų. Sakoma, kad, vartojant geležies preparatus, hemoglobino rodikliai gali pagerėti jau po mėnesio. Vis dėlto, sergant mažakraujyste, visiškam atsistatymui gali prireikti nuo 3 iki 6 mėnesių geležies preparatų naudojimo.
Kokį geležies preparatą pasirinkti?
Geležies preparatai gali sukelti nemažai su virškinimu susijusių šalutinių požymių, tokių kaip pilvo pūtimas, viduriavimas, pykinimas ir t.t. Renkantis geriausius maisto papildus su geležimi reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į biologinį prieinamumą, bet ir į tai, kaip stipriai jis veikia žarnyną. Tai lemia preparate naudojamas geležies junginys. Kokį pasirinkti? Lietuvos mokslininkai ištyrė, kad labiausiai žarnyną dirgina geležies sulfatas, taigi jis sukelia daugiausiai nemalonių šalutinių požymių. Geležies bisglicinatas, priešingai, įvardijamas kaip mažiausiai dirginantis skrandį, taigi ypač tinkamas turintiems jautrų žarnyną, taip pat vaikams. Kita švelniai veikianti alternatyva yra geležies pirofosfatas. Taip maisto papildų rinkoje randami geležies fumaratas ir geležies gliukonatas.
Kokiu pavidalu geriausia vartoti geležies preparatus?
Geležies preparatai kai kuriems žmonėms sukelia ypač nemalonius šalutinius reiškinius. Tokiu atveju gali tikti skysta geležis, mat ši gali būti organizmo lengviau įsisavinama. Kitos galimos formos yra purškiama geležis, geležies tabletės, kapsulės, milteliai, netgi geležies guminukai! Platus geležies preparatų pasirinkimas suteikia galimybę rasti geriausiai tinkančią geležies formą – belieka išsirinkti.
Kaip vartoti geležies papildus?
Sveikatos specialistai rekomenduoja geležies preparatus vartoti maždaug valandą prieš maistą, nevalgius, tačiau jautresnio skrandžio savininkams gali būti per sunku tai padaryti. Taip pat patariama pasirūpinti, kad kartu gautumėte vitamino C. Pavyzdžiui, išgėrus geležies preparatą, rekomenduojama pasimėgauti natūraliomis apelsinų sultimis. Geležis ir vitaminas C turėtų būti geriami kartu, nes vitaminas C padeda organizmui įsisavinti geležį.
Ar geležis reikalinga vaikams?
Kadangi geležis svarbi smegenų, širdies, plaučių ir kitų organų veiklai, jos reikia kiekvienoje vaiko augimo fazėje. Geležis kūdikiams labai svarbi, jie jos gauna su mamos pienu. Vaikai ir paaugliai geležimi dažniausiai apsirūpina subalansuotos mitybos pagalba. Deja, bet šio mineralo mažiesiems neretai trūksta. Tuomet vaikai būna išblyškę, silpni, nuolat jaučia nuovargį, neturi apetito. Netgi gali atsirasti potraukis valgyti nevalgomus dalykus: kreidą, smėlį. Geležies trūkumas ypač būdingas paaugliams, kai sparčiai augama, intensyviai sportuojama, dieta pasidaro skurdesnė. Paauglių mergaičių geležies lygis kraujyje gali nukristi prasidėjus menstruacijoms.
Ilgalaikės geležies stokos padaryta žala gali būti negrįžtama. Šio mineralo trūkumas gali sutrikdyti kūdikio ar vaiko vystymąsi, o tai atsiliepia tiek fiziniams, tiek protiniams gebėjimams. Vaikai, kuriems trūksta geležies gali susirgti mažakraujyste (anemija), prie jų dažniau kimba infekcinės ligos. Tėvams pastebėjus geležies trūkumo simptomus, būtina kreiptis į gydytoją, kad būtų ištirtas vaiko kraujas, jo feritino lygis ir, prireikus, skirtas geležies lygio atstatymo planas. Geležies papildai vaikams gali padėti įveikti geležies trūkumą.
Kokia geležies dienos norma?
Geležis yra vienas būtiniausių mikroelementų žmogaus organizmui. Tam, kad jis normaliai funkcionuotų, būtina kasdien gauti pakankamą kiekį šio mineralo. Šis priklauso nuo žmogaus amžiaus, lyties bei sveikatos būklės.
Kūdikiams iki 6 mėn. reikia gauti 5 mg geležies. Vaikui augant, didėja ir reikiamas geležies kiekis. Vaikams iki 6 metų reikia 8 mg geležies per dieną, 7-10 metų vaikams – 10 mg geležies. 11-18 metų paaugliams berniukams rekomenduojama gauti 12 mg geležies per dieną, tokio paties amžiaus mergaitėms – net 15 mg.
Moterims reikia 15 mg geležies per dieną. Šis skaičius gali kilti pastojus bei žindant kūdikį. Reikiamas geležies kiekis krinta moterims sulaukus 65-erių metų, nuo šio amžiaus reikia tik 10 mg geležies per dieną.
Ar galimas geležies perdozavimas?
Jei geležies suvartojama per daug, ji gali tapti toksiška. Pirmiausia, perdozavus pasireiškia tokie simptomai kaip vėmimas, viduriavimas, pykinimas, tačiau tai gali ir rimčiau pakenkti žarnynui, netgi sukelti skrandžio uždegimą. Labai didelis geležies kiekis gali būti mirtinas, ypač vaikams, todėl geležies maisto papildus reikėtų laikyti jiems nepasiekiamoje vietoje.
Geležies maisto papildai - kur įsigyti?
Pasirūpinkite savo sveikata – išsirinkite greitai absorbuojamą, natūralios sudėties maisto papildą su geležimi. Siūlome tik pasaulyje pripažintų gamintojų produktus iš aukščiausios kokybės ingredientų. Nesate tikri, kaip išsirinkti tinkamiausią produktą būtent Jums? Susisiekite ir mes Jums mielai padėsime: info@molecule.lt.
Konsultacija
Metas nusirengti nuovargį ir pasipuošti gera savijauta!